Kryptozoologia

Kategoria: Kryptozoologia Opublikowano: sobota, 01 październik 2011 Mikołaj Kuroczycki

Stworzenia badane przez kryptozoologię fachowo nazywane są kryptydami. Kryptydy zwykle dzieli się na lądowe, wodne oraz powietrzne. Coraz częściej wyodrębnia się również dodatkowy podział na hominidy, czyli istoty człekokształtne.

Główną różnicą pomiędzy konwencjonalną zoologią a kryptozoologią jest podejście do dowodów. Kryptozoolodzy uznają dowody w postaci np. niewyraźnych zdjęć, śladów na ziemi, kosmyków sierści itp., które dla klasycznych zoologów są absolutnie niewystarczające do potwierdzenia istnienia danego gatunku. Zoologia wymaga dostarczenia minimum jednego osobnika nowego gatunku, a jeśli jest to niemożliwe – dostarczenia próbek tkanek, z których uda się wyodrębnić DNA oraz wyraźnych zdjęć, ukazujących całą sylwetkę zwierzęcia z trzech różnych stron.

Profesjonalni kryptozoolodzy starają się stosować naukowe podejście do swoich badań. Gromadzą dane pośrednio potwierdzające istnienie badanych stworzeń, lecz nie postulują ich istnienia do czasu dostarczenia dowodów spełniających standardy klasycznej zoologii. Natomiast kryptozoolodzy-amatorzy ignorują wymogi badań naukowych. Stawiając na przygodę i sensację, sprowadzają kryptozoologię do poziomu pseudonauki.

 

Do dziś nauka poznała i opisała ponad dwa miliony gatunków zwierząt, jednak badacze twierdzą, że na odkrycie czekają kolejne tysiące stworzeń. W tej sytuacji kryptozoologia wielokrotnie potwierdziła już rację swego istnienia. Okazywało się bowiem, że zwierzęta żyjące tylko hipotetycznie, naprawdę zostały zidentyfikowane. Takie stworzenia, uznane w końcu oficjalnie przez naukę, stają się ex- kryptydami. Do zwierząt tych należą zarówno nowe gatunki, jak i mutacje znanych już gatunków.

Do tej pory zarejestrowano 19 ex-kryptyd, w tym 13 nowych gatunków i 6 anomalii zwierzęcych, np.:

- okapi - nowy gatunek, relikt "sobowtóra" prehistorycznej żyrafy odkryty w puszczach Konga w 1901 roku,

- latimeria - prehistoryczna ryba uznana za wymarłą razem z dinozaurami ok. 70 mln lat temu; gatunek na nowo odkryty w 1938 r.,

- kałamarnica olbrzymia - zwierzę znane z licznych legend morskich, osiągające ok. 15 metrów długości (może nawet więcej); nowy gatunek odkryty w 2004 r.,

- tygrys albinos - anomalia zwierzęca.

 

W 1982 r. przy Muzeum Narodowym USA w Waszyngtonie powstało Międzynarodowe Towarzystwo Kryptozoologiczne (ISC). Zrzesza ok. 1000 członków, w tym wielu naukowców zoologów. Kryptozoolodzy sądzą, że nieznane gatunki wciąż mogą żyć w miejscach, których człowiek jeszcze nie zbadał - w głębinach oceanów, w grórskich pasmach Himalajów, Afryce, Nowej Gwinei czy Amazonii.