PL-01 Concept - modernizacja polskiej armii

Kategoria: Militaria – co warto wiedzieć Opublikowano: piątek, 04 lipiec 2014 Mikołaj Kuroczycki

Współpraca krajowego OBRUM oraz zachodniego konsorcjum BAE System zaowocowała opracowaniem prototypu wojskowego wozu wsparcia bezpośredniego PL-01 Concept.

Pojazd bazuje na podwoziu wozu gąsienicowego BAE System CV-90 i stanowi jedną z możliwych koncepcji modułowego systemu pojazdów gąsienicowych, które mogą stać się podstawowymi pojazdami bojowymi naszej armii.

 

Słowo "prototyp" kojarzy się zwykle z bardziej zaawansowaną makietą, w tym jednak przypadku nie jest to trafne określenie. W armii „prototypem" jest każdy nowo opracowany sprzęt, demonstrujący dostępne już technologie, które będą stanowić bazę dla kolejnego projektowanego urządzenia. To właśnie konstrukcje prototypowe prezentują najnowsze rozwiązania techniczne, a przy tym weryfikują oczekiwania użytkowników pod kątem realnych możliwości.
Na podstawie prototypu PL-01 należy założyć, że nowy pojazd będzie wyposażony w wiele zaawansowanych technicznie rozwiązań, np. bezzałogową wieżę z automatycznie ładowaną armatą kalibru do 120 mm i sprzężonym karabinem maszynowym 7,62 mm. Dodatkowe uzbrojenie zostanie instalowane w Zdalnie Sterownym Module Uzbrojenia (stanowi je zwykle maszynowy karabin przeciwlotniczy kalibru 12,7 mm. Można jednak zastąpić go innym uzbrojeniem, dostosowanym do wykonywanych zadań, na przykład 40-milimetrowym granatnikiem automatycznym). Całość będzie osadzona na modułowym kadłubie z silnikiem z przodu i pancerną kapsułą załogi z tyłu. Ochrona pojazdu to zarówno złożony z modułów kompozytowy pancerz ceramiczno-aramidowy, jak i system wykrywania i zwalczania nadlatujących pocisków. Wysoką mobilność gwarantuje zastosowanie nowoczesnej jednostki napędowej o mocy 950 KM, umożliwiając osiągnięcie prędkości 70 km/h i zasięg 500 km.

Jak podkreślają przedstawiciele OBRUM, takie rozwiązania zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa załodze, zaś modułowa budowa, systemy pasywnej i aktywnej obrony oraz różnorodne możliwości uzbrojenia nadają konstrukcji dużą uniwersalność i ułatwiają adaptację podwozia dla innych pojazdów.

 

Ciekawym pozostaje też fakt, że futurystycznie wyglądająca bryła PL-01 Concept to nie designerska stylizacja, lecz ważny element techniczny pojazdu. Nietypowy kształt wozu wraz z powłoką pochłaniającą fale radarowe i systemem obniżającym emisję ciepła, mają za zadanie utrudnić wykrycie pojazdu przez termiczne i radarowe systemy przeciwnika. Oczywiście, dla ostatecznego kształtu PL-01 kluczowe będą m.in. techniczne wymagania MON, które obecnie znajdują się w fazie ustaleń. Niezbędne są także odpowiednie fundusze – OBRUM złożyło już wniosek o dofinansowanie projektu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

Autor: Mikołaj Kuroczycki