Broń przyszłości, cz.1

Kategoria: Militaria – co warto wiedzieć Opublikowano: środa, 27 listopad 2013 Mikołaj Kuroczycki

W literaturze oraz filmach science fiction dość często widuje się nietypowe rodzaje broni – działa laserowe czy bojowe stacje orbitalne. Większość takich konstrukcji to oczywiście całkowicie abstrakcyjne wytwory wyobraźni autora lub grafika. Istnieje jednak technologia wojskowa, której możliwości przypominają „broń kosmiczną".

 

Prace nad przedstawionymi poniżej projektami są już mocno zaawansowane i w najbliższym czasie sprzęt ten ma szansę wejść do normalnego użytku w wojsku.

 

Działo elektromagnetyczne (rail gun)
Zasada jego działania jest dość prosta: polega na umieszczeniu pocisku zbudowanego z dobrego przewodnika (lub przynajmniej pokrytego grubą warstwą materiału przewodzącego) pomiędzy dwiema przewodzącymi szynami, znajdującymi się w lufie. Początek szyn (licząc od tyłu lufy) jest podłączany do zasilania. W momencie włączenia zasilania powstaje obwód szyna-pocisk-szyna, przez który płynie prąd o dużej mocy. Obwód ten wytwarza silne poprzeczne pole magnetyczne, w związku z czym na szyny oraz pocisk działa olbrzymia siła elektrodynamiczna, która stara się rozsunąć szyny i wyrzucić pocisk. Ponieważ szyny są unieruchomione, siła elektromagnetyczna oddziałuje tylko na pocisk, wyrzucając go z działa z olbrzymią mocą. Broń ta posiada potężną siłę rażenia, niedostępną dla jej konwencjonalnych odpowiedników. Jak dotąd w jednym z najbardziej zaawansowanych dział, przenośnym modelu działa Blitzer firmy General Atomic, udało się uzyskać strzały o energii wylotowej ok. 32 MJ (dla porównania: pocisk wystrzelony z 127-mm działa morskiego z lufą 54 kalibrów ma energię 10 MJ).

 

Działo laserowe
Broń laserowa to jedna z najbardziej znanych technologii z kręgu science fiction. Być może właśnie dlatego wielu osobom wydaje się, że tego typu konstrukcje to sprawa dalekiej, „kosmicznej" przyszłości. W rzeczywistości już dzisiaj wiele armii prowadzi bardzo zaawansowane prace badawcze nad laserami bojowymi. Obecnie do najbardziej dopracowanych należą amerykański LaWS, czyli Laser Weapon System (ang. System Broni Laserowej) oraz szwajcarsko-niemiecki Europejski Laser Bojowy. Na dzień dzisiejszy najmocniejsze lasery bojowe osiągają moc około 40-50 KW i są w stanie niszczyć samoloty bezpilotowe oraz np. lekkie łodzie patrolowe. Naukowcy już teraz prognozują, że do roku 2020 lasery te staną się dwukrotnie silniejsze.
Przyszłościowa taktyka użycia bojowego lasera zakłada osłonę wojsk własnych przed artylerią oraz lotnictwem przeciwnika. Będzie to możliwe dzięki doskonałej celności oraz szybkości promienia laserowego, poruszającego się z prędkością światła. Najprawdopodobniej laser będzie mógł także zestrzeliwać satelity wroga z orbity. Broń ta ma jeszcze jedną wielką zaletę: poza celnością i mocą, charakteryzuje się bardzo niskimi kosztami. Oblicza się, że jeden strzał może kosztować około 1 $.

 

Broń mikrofalowa
Jeden z rodzajów broni elektromagnetycznych (zalicza się do nich także laser), należący do grupy broni energetycznych (ang. Direct Energy Weapon). Jak nazwa wskazuje, oddziałuje na cel mikrofalami (promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fali pomiędzy podczerwienią i falami ultrakrótkimi). Są one zaliczane do fal radiowych (fale decymetrowe, centymetrowe i milimetrowe). Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że w przedziale zakresu promieniowania mikrofalowego (częstotliwość fali 300 MHz – 300 GHz) znajduje się większość pasm wykorzystywanych przez radary.
Ze względu na posiadaną moc broń tego typu można podzielić na 2 rodzaje:
1. Dużej mocy (ang. High Power Microwave, ale także Radio Frequency Weapon) – do niszczenia wrogiego sprzętu poprzez zakłócanie jego elektroniki. Zasada działania jest podobna do impulsu elektromagnetycznego, z tą różnicą, że nie odbywa się to tak gwałtownie i ma miejsce w sposób ukierunkowany.
2. Małej mocy (przykładowo Active Denial System / System Aktywnego Zapobiegania) – oddziałuje na siłę żywą termicznie (podgrzewa).

 

Autor: Mikołaj Kuroczycki