Dary trzech biblijnych Króli

Kategoria: Szerokie horyzonty Opublikowano: wtorek, 26 czerwiec 2012 Renata Kuroczycka

Zgodnie z Biblią trzej Królowie przynieśli dary dla nowo narodzonego dziecka Maryji: mirrę, kadzidło oraz złoto. Dlaczego właśnie te przedmioty wydawały się Królom tak wyjątkowe, że ofiarowali je Jezusowi?


Mirra – żywica drzewa lub krzewu balsamowca. W starożytności przypisywano jej boskie pochodzenie i wierzono, że zapewnia nieśmiertelność. Wchodziła m.in. w skład mieszanki, którą balsamowano zwłoki egipskich faraonów. Przepis na tę mieszankę objęty był ścisłą tajemnicą i znali go jedynie kapłani. W czasach biblijnych mirra miała tak wysoką cenę rynkową, że stać na nią było tylko najbogatszych.

 

Kadzidło – zaschnięta aromatyczna żywica, wyciekająca z nacięć na korze drzewa lub krzewu kadzidłowca. W czasach starożytnych cena dobrego gatunkowo kadzidła dorównywała cenie metali szlachetnych. Dym kadzidlany od tysięcy lat towarzyszy rytuałom religijnym niemal we wszystkich znanych religiach świata. Ma wymiar symboliczny - dzięki niemu człowiek może bezpośrednio łączyć się z bogami. 

 

Złoto – metal, którego wartość znali już prehistoryczni ludzie. Piękny „kolor Słońca" oraz rzadkość występowania sprawiły, że od samego początku był on obiektem pożądania. Posiadanie złotych ozdób świadczyło o wysokiej pozycji społecznej. Bakteriobójcze właściwości złota odkryli Chińczycy już 2,5 tys. lat p.n.e. i stosowali jako lekarstwo.